YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
Sürekli Eğitim Uygulama ve
Araştırma Merkezi

Bizi Arayın : (0212) 236 85 70
12.06.2023

YENİ NESİL ÖĞRETMEN ARAÇLARI EĞİTİMİ

Eğitim Tarihi:

Başlangıç : 12.06.2023
Bitiş : 10.07.2023

Eğitim Yeri :

Online - Uzaktan Eğitim

Eğitim Süresi :

4 Hafta

Toplam Ücret:

1.000 TL (KDV Dahil)

Ön Kayıt Formu

Eğitim Detayları

ÖNEMLİ! Bu eğitim uzaktan öğretim yöntem ve teknikleri kullanılarak, Öğrenme Yönetim Sistemi (ÖYS/LMS) alt yapısı içerisinde internet tabanlı olarak gerçekleştirilecektir. 

Tel:0212 383 31 45  - E-posta: sem@yildiz.edu.tr 

YENİ NESİL ÖĞRETMEN ARAÇLARI EĞİTİMİ

Genel Açıklama

Öğrencilerin ilgilerini, dikkatlerini ve öğrenme süreçlerini interaktif çalışma materyalleri, öğrenmeyi sağlayan aktiviteler, etkileşimli sunumlar ve oyunlarla hem sınıfta hem sınıf dışında sürdürmek ister misiniz?

Eğitimin temel amacı öğretim süreçlerinin etkili ve verimli yürütülmesine katkı sağlayan yeni nesil öğretim araçları ile eğitimcileri tanıştırmak ve bu öğretim araçlarının nasıl kullanılacağı konusunda etkinlik örnekleri sunmaktır.

Eğitim içeriğinde, öğretim sürecinde kullanılabilecek görsel, karikatür, afiş, sunum, video, etkileşimli ölçme değerlendirme, dijital oyun kartları, dijital sınıf sistemleri vb. araçların nasıl hazırlanacağına ve düzenleneceğine yer verilecektir.

Eğitim sonunda edinilen kazanımlarla ders içeriklerinin, ders etkinliklerinin, ders anlatımı ve ölçme/değerlendirme süreçlerinin görsel ve işitsel olarak zenginleştirilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca katılımcıların bu süreçleri nitelikli ve etkili biçimde gerçekleştirmesine katkı sağlaması beklenmektedir.

Her branştan öğretmenler, öğretmen adayları, eğitim yöneticileri, her bölümden üniversite öğrencileri, içerik üreticileri ve konuya ilgi duyan herkes katılabilir. Katılım için herhangi bir önkoşul / ön yeterlilik şartı yoktur.

Eğitim süresince verilen proje ödevlerinden başarılı olan kursiyerlere Yıldız SEM tarafından "YENİ NESİL ÖĞRETMEN ARAÇLARI EĞİTİMİ" sertifikası verilecektir.

Eğitim faaliyetleri uzaktan öğretim yöntem ve teknikleri kullanılarak, Öğrenme Yönetim Sistemi (ÖYS/LMS) alt yapısı içerisinde internet tabanlı olarak gerçekleştirilecektir.

Eğitim dokümanları; video ve ders notlarından (pdf, ppt, uygulama verileri) oluşmaktadır. Ayrıca kurs başında giriş dersi ve kurs sonunda durum değerlendirmesi şeklinde 60 dakika internet üzerinden sanal sınıf aracılığı ile hoca ve öğrencinin bir arada olacağı dersler yapılacaktır.

Sanal sınıf dersleri eğitimin ilk ve son haftasında, Cuma günleri saat 19:00'dan sonra yapılacaktır. Tamamlanan sanal sınıf dersleri sonradan izleyebileceğiniz şekilde Öğrenme Yönetim Sistemine video olarak yüklenecektir.

Eğitim içeriği, örgün (yüz yüze) kurslarda verilen 24 saatlik eğitime denk gelmektedir.

Eğitim İçeriği

1.Hafta

Ders içerikleri, değerlendirme, sunum, okul etkinlikleri, sınıf panoları, kulüp çalışmaları vb. süreçlerde katkı sağlayacak görsellerin oluşturulması ve düzenlenmesine yer verilecektir.

 • 60 dk Sanal Sınıf - Yeni Nesil Öğretmen Araçları
 • Karikatür hazırlama ve düzenleme (Pixton)
 • Afiş hazırlama ve düzenleme (wordart, piktochart)
 • Resim düzenleme (ipiccy)
 • Dijital kavram haritaları oluşturma (mindmeister, Bubbl.us, MindMup, Cacoo)

2.Hafta

Öğrencilerin zevkle dinleyeceği, etkili, interaktif ve görsel sunumlar oluşturabileceğiniz ve düzenleyebileceğiniz araçlara bu bölümde yer verilecektir. 

 • Etkili sunum hazırlama ve düzenleme (Prezi)
 • Animasyon hazırlama ve düzenleme (Powtoon)
 • Dijital karakter seslendirme (Voki)
 • Eğlenceli video klipler hazırlama ve düzenleme (Animato)
 • Etkileşimli video hazırlama (Edpuzzle)

3.Hafta

Ders etkinlikleri ve değerlendirme süreçlerinizi eğlenceli bir biçimde düzenleyebileceğiniz, eğitim videoları ve dijital hikayeler hazırlayabileceğiniz araçlara bu bölümde yer verilecektir. Ayrıca arttırılmış gerçeklik uygulama örneklerine bu bölümde yer verilecektir.

 • Etkileşimli ölçme değerlendirme (Kahoot)
 • Oyun ve eğitim kartları (Quizlet)
 • Video hazırlama ve düzenleme (Movie Maker)
 • Dijital hikaye/öykü hazırlama ve düzenleme (Microsoft Photo Story)
 • Arttırılmış/Sanal Gerçeklik Uygulamaları (Quiver, Aurasma)

4.Hafta

Dijital sınıf yönetimi ve dijital eğitim platformları bu bölümde anlatılacaktır. Ayrıca sosyal medyanın eğitsel amaçlı kullanım örneklerine bu bölümde yer verilecektir.

 • 60 dk Sanal Sınıf - Yeni Nesil Öğretmen Araçları Değerlendirme, Soru-Cevap
 • Dijital sınıf yönetim/takip araçları (Beyazpano, Google Classroom, edmodo, classloom)
 • Eğitsel amaçlı internet siteleri (TED-ED, Khan Academy, Padlet)
 • Sosyal medya eğitsel amaçlı kullanımı (Facebook, Twitter, Instagram)

Uzaktan Eğitim Nedir?

Uzaktan eğitim en temel anlamıyla, iletişim araçlarını kullanılarak zaman ve mekandan bağımsız olarak bireylerin eğitim almalarını sağlamaktır. Artan yoğun iş temposu, erkenden hayata atılma telaşı, geçim sıkıntısı, maddi zorluklar, seyahat engeli gibi nedenlerle eğitimlerine ve kişisel gelişimlerine yeterince zaman ayıramayan bireyler için alternatif bir eğitim yöntemi olmuştur.

Yaşadıkları yerlerde eğitim olanakları kısıtlı olanların, eğitim kurumlarına ulaşma engeli olanların, mesai saatleri dışında alacakları eğitime uygun kurs bulamayan çalışan kişilerin, kişisel gelişimine zaman, mekan veya ulaşım zorluğundan dolayı vakit ayıramayan bireylerin, yada bunların dışında uzaktan eğitimi bir eğitim yöntemi olarak tercih eden kişilerin istedikleri eğitimi almalarına uzaktan eğitim kursları ile imkan sunmaktayız.

Uzaktan eğitim kurslarında eğitim materyallerine 7/24 erişilebilir ve istenildiği sayıda tekrar edilebilir. Bu yönüyle kursa katılan her bir kursiyer kendi hızında öğrenme imkanı bulmaktadır. Tartışma formları ve sanal sınıf aktiviteleri aracılığı ile eğitmenlerle ve diğer kursiyerlerle sürekli iletişim halinde olunacağı için kursiyerin kendini eğitimde yalnız hissetmesi gibi bir durum oluşmamaktadır.

Uzaktan eğitim, dünyanın her yerinde eğitim anlayışı ile bireylerin yaşam boyu eğitim sürecine büyük kolaylıklar ve olanaklar sağlamaktadır. Küreselleşen dünya içerisinde mesleki ve kişisel gelişiminizi sürekli güncel tutmak istiyorsanız uzaktan eğitim olanaklarından faydalanmamak gibi bir lüks içerisine giremeyiz. İşte bu andan itibaren Yıldız Teknik Üniversitesinde Uzaktan Eğitim platformu bilgi ve iletişim teknolojileri anlamında geniş eğitim olanaklarını siz kıymetli bireylere sunmaktadır.

Eğitim Materyalleri Nelerdir?

Uzaktan eğitim kurslarına katıldığınızda, internet üzerinden uzaktan eğitim sistemi ile eğitim materyallerine ulaşabileceğiniz adınıza tanımlanmış kullanıcı adı/şifre oluşturulur ve e-posta hesabınıza gönderilir.

Uzaktan eğitim sistemine kullanıcı adı/şifre ile giriş yapıldığında katıldığınız kursa ait ders listesi ve her dersin altında; haftalık olarak uygulamanız tavsiye edilen izlence tablosu, eğitimin temelini oluşturan ders videoları, yazılı kaynaklar (pdf, doc, ppt), tartışma formu, sanal sınıf oturumları, alıştırma soruları yada sınavlar ve ödev içerikleri yer alır.

İzlence tablosunda, her bir hafta için izlenmesi istenen video başlıkları, yapılması istenen ödevler ve sanal sınıf oturumlarının tarih/saat bilgisi yer alır.

Sanal sınıf oturumlarında, eğitmen ve kursiyerler aynı anda canlı olarak ders işleme imkanı bulurlar. Sanal sınıfta; eğitmenin ses ve kamera görüntüsü, anlık mesajlaşma bölümü ve paylaşılan sunu yada ekran paylaşımı tek bir ekranda yer alır. Eğitmen kursiyerlere söz hakkı verdiğinde ekrana kursiyerin kamera görüntüsü veya sadece sesi dahil olur. Bu sayede kursiyer kabul etmesi halinde derse sesli ve görüntülü olarak katılabilir.

Sanal sınıf oturum saatleri hafta içi mesai saatleri dışında veya hafta sonu olacak şekilde belirlenir. Sanal sınıf oturumu tamamlandıktan sonra ders boyunca yapılan bütün paylaşımlar, uzaktan eğitim sisteminde video olarak yer alır. Böylece herhangi bir sebepten dolayı sanal sınıf oturumuna katılamayan kursiyerler bu videoyu izleyerek eğitimini aksatmadan devam ettirme fırsatını bulmuş olurlar.

Tartışma formları, özellikle videolu derslerde anlaşılmayan konuların gündeme getirileceği ve cevap alınacağı bölüm konumundadır. Yine eğitmenin tavsiyeleri, ödevler hakkındaki açıklamaları bu bölümde yer alır.

Nasıl Kayıt Olurum?

Uzaktan eğitim kursuna katılmak isteyenler, aşağıda belirtilen belgeleri e-posta ile belirtilen adrese ulaştırarak kayıt yaptırabilirler. Son kayıt zamanı eğitimin başlangıcından 1 gün öncesine kadardır.

Kayıt için gerekli belgeler;

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Ödeme dekontunun kopyası (Havale veya EFT çıktısı da olabilir.)
 • Çıktısı alınıp, eksiksiz doldurulmuş başvuru formu [Başvuru formu için tıklayınız]
 • İndirim koşullarını sağlayanlar için, e-devletten alınacak belge.


İndirim Koşulları

 • YTÜ Öğrencilerine kurs ücreti üzerinden %10 indirim uygulanır. İndirimden yararlanmak için kayıt evrakları arasında E-Devlet üzerinden alınmış öğrenci belgesini göndermeniz gerekmektedir.
 • Gaziler ile şehit ve gazilerin 1. derece yakınlarına kurs ücreti üzerinden %10 indirim uygulanır. İndirimden yararlanmak için kayıt evrakları arasında E-Devlet üzerinden alınmış Şehit Yakını, Gazi ve Gazi Yakını belgesini göndermeniz gerekmektedir.
 • Eğitimin %10 İndirimli Ücreti: 540 TL
Banka-Hesap Bilgileri
 • Banka: 
 • Banka Hesap Adı: 
 • Banka Hesap No: 
 • IBAN No: 

*Dekontun açıklama kısmına "Online YENİ NESİL Kursu, Kursiyerin Adı Soyadı ve T.C. Kimlik Numarası" yazmayı/yazdırmayı unutmayınız. Eksik açıklama ile yapacağınız ödemeler kayıt işlemlerinizin gecikmesine sebep olabilir.

Belgeleri Ulaştırma Şekli

Belgelerinizi aşağıdaki adrese e-posta ile gönderebilirsiniz.

 • sem@yildiz.edu.tr
 • Ayrıca, 0212 383 31 45 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.
Eğitmen

Eğitmen: Arş.Gör.Dr. İsmail TONBULOĞLU

Ön Kayıt İçin Tıklayın

Yeniliklerden Haberdar ol

Yeni eklenen eğitimlerden & size özel kampanyalardan haberdar olmak için lütfen kayıt yaptırınız.