YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
Sürekli Eğitim Uygulama ve
Araştırma Merkezi

Bizi Arayın : (0212) 236 85 70
22.11.2014

​CFD Eğitimi

Eğitim Tarihi:

Başlangıç : 22.11.2014
Bitiş : 30.11.2014

Eğitim Yeri :

Yıldız Teknik Üniversitesi
Yıldız, Beşiktaş, İstanbul

Eğitim Süresi :

20 Saat

Ücret:

  • YTÜ Lisans öğrencileri 400 TL
  • Lisansüstü Öğrencileri 500 TL
  • Akademisyen (Uzm, Arş.Gör. Dahil) ve Dışarıdan katılım: 600 TL
  • Diğer üniversite öğrencileri : 500 TL

Eğitim Detayları

CFD Eğitimi


Programın Amacı:

Akışın olduğu mühendislik sistemlerinin tasarımı ve analizinde iki temel yaklaşım bulunmaktadır: deney yapma ve hesaplama. Bunlardan ilki için bir test ünitesi kurulması ve testlerin yapılması söz konusuyken ikincisi diferansiyel denklemlerin analitik veya sayısal olarak çözülmesini içerir. Günümüzde sayısal çözümlerin pratik olarak elde edilmesi için hesaplamalı akışkanlar dinamiği programları aktif olarak kullanılmaktadır. Doğru bir analiz için modelin doğru kurulması, ve sınır şarlarının doğru bir şekilde belirtilmiş olması gerekmektedir. Günümüz mühendisleri hem deneysel hem de Computational Fluid Dynamics (CFD) analizini uygularlar ve bu ikisi birbirini tamamlar.

Birçok CFD yazılımı mevcut olmakla birlikte günümüzde,üniversitelerde ve büyük veya küçük ölçekli firmalar için en çok tercih edileni ANSYS-Fluent programıdır. Bunun bir nedeni ANSYS programının altında bir çok programa erişim imkanı sunmasıdır. Örneğin çizim için Design Modeler-BladeGen mesh oluşturmak için ICEM CFD-TurboGrid, problem çözümü için Fluent-CFX gibi programlar mevcuttur. Ayrıca akışı görselleştirmek için Post Processing yazılımına ANSYS programının kurulumu ile erişmek mümkündür.

ANSYS-FLUENT otomotiv endüstrisi, gemi endüstrisi, havacılık endüstrisi, turbomakina endüstrisi (pompa, türbin, fan, kompresör vb.), akışkanlar mekaniği uygulamaları,ısı transferi uygulamaları, yanma uygulamaları ve çift fazlı akışların söz konusu olduğu farklı endüstriyel alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Günümüzde birçok şirket ürün tasarımı aşamasında ANSYS FLUENT programını ürünün optimizasyon çalışmasında temel araç olarak kullanmakta ve bu programa hakim mühendis ve öğrenciler aramaktadırlar.

Kimler Katılmalı:

Akademisyenler, Mühendislik Fakültesi Lisans, Yüksek Lisans, Doktora Öğrencileri, TUBİTAK ve SANTEZ projelerinde CFD konularında görev almak isteyen öğrenciler, Mühendisler, bu konuda uzmanlık kazanmak isteyenler.

Eğitim İçeriği:

  • ANSYS Workench
  • Design Modeler
  • Mesh
  • Fluent
  • Post Processing
  • Birçok Uygulama ve Analiz

NOT: Eğitimi başarıyla tamamlayanlara Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından hazırlanacak ve Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü ile SEM müdürünün imzası olacak şekilde sertifika sunulacaktır.

Yeniliklerden Haberdar ol

Yeni eklenen eğitimlerden & size özel kampanyalardan haberdar olmak için lütfen kayıt yaptırınız.