Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi

 • Uzman Eğitmen
 • %100 Video Eğitim
 • YTÜ Güvencesiyle
Kurs Fiyatı
0,00₺
Sepete Ekle
Sepete Git
Kursa Devam Et
Kurs Detayları
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi

Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi, çocukları cinsel istismar ve şiddet olaylarına karşı korumak amacıyla ebeveynleri bilinçlendirmeyi amaçlayan bir çevrim içi eğitim programıdır.

Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi, ebeveynlere çocuklarını özel bölgelerini tanıma ve sınırlarını koruma konusunda nasıl bilinçlendireceklerini öğretmeyi hedefler.

Son dönemde çocuklara yönelik cinsel istismar ve şiddet vakalarının artış göstermesi, çocukların sınırlarını korumayı öğrenmesi için mahremiyet eğitimi almasını daha önemli hale getirmiştir. Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi, çocuklar ve ebeveynler üzerinde daha bilinçli bir etki bırakacak, böylece toplumdaki cinsel istismar vakalarının önüne geçmeye katkı sunacaktır.

Unutmayın, toplum sağlığı ailede başlar! Öyleyse hemen Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi'ne kaydolun, şiddetsiz bir toplumun oluşturulmasına ilk adımı atın!

ÇocuklardaMahremiyetEğitimi kapsamında öğrenecekleriniz şunlardır:

 • Mahremiyet kavramının tanımını,
 • Çocukların cinsel gelişim dönemlerini,
 • Çocuklara mahremiyet eğitimi vermenin neden önemli olduğunu,
 • Mahremiyet eğitiminin çocuklara ne zaman verilmesi gerektiğini,
 • Mahremiyet eğitimini çocuklara verirken nelere dikkat edilmesi gerektiğini.

Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi Nedir?

Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi, cinsel istismar vakalarına karşı çocukların bilinçlenmesini sağlamak amacıyla ebeveynlere yönelik düzenlenen bir çevrim içi eğitimdir.

Bu program sayesinde ebeveynler konu hakkında bilinçlenerek çocukları cinsel istismar ve cinsel şiddet gibi olumsuz durumların etkilerinden nasıl koruyacaklarını, bu alanlarda nasıl önlem alabileceklerini öğrenirler. Böylece çocuğun özel bölgelerini sağlıklı bir şekilde tanımasını ve iyi dokunuş ile kötü dokunuşu ayırt ederek kendini korumasını sağlar. Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi, cinsel şiddet ve istismar vakalarının önlenmesinde kritik bir rol oynar.

Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi’ne Kimler Katılabilir?

Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi’ne katılabilecek kişiler şu şekilde listelenir:

 • Ebeveynler,
 • Psikologlar,
 • Sosyal çalışmacılar,
 • Psikolojik danışmanlar,
 • Oyun terapistleri,
 • Okul öncesi kademesinde görev yapan öğretmenler,
 • Öğretmenler,
 • Çocuklarla çalışan sağlık görevlileri,
 • Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi’ne ilgi duyan herkes.

Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi’ne Katılmak için Gerekenler Nelerdir?

Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi’ne katılmak için gerekenler şunlardır:

 • Katılımcının bulunduğu ortamda aktif bir internet bağlantısının olması şarttır çünkü dersler online olarak düzenlenir ve videoları indirmek mümkün değildir.
 • Dersler online olarak yapıldığından videoları izlemek için tablet, akıllı telefon ya da bilgisayaa sahip olunmalıdır.
 • Katılımcı, söz konusu teknolojik cihazın nasıl kullanıldığını bilmelidir.

Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi Dersleri Nasıl Gerçekleştirilir?

Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi, Yıldız Teknik Üniversitesi SEM tarafından çevrim içi eğitim modeli üzerinden düzenlenmektedir. Bu eğitim programı, uzman bir psikolog eşliğinde önceden çekilmiş videolar üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi'nin online olarak düzenlenmesi, katılımcıların derslere katılımını zaman ve mekan kısıtlamalarından bağımsız hale getirerek kolaylaştırmaktadır. Bu sayede katılımcılar, kursun geçerlilik süresi boyunca istedikleri yerden istedikleri zaman eğitimlere rahatlıkla katılabilirler.

Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi Ders Konu Başlıkları Nelerdir?

Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi kapsamındaki ders konu başlıkları aşağıda yer almaktadır.

 • Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi Nedir?
 • Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi Nasıl ve Ne Zaman Verilir?
 • Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi Neden Gereklidir?
 • İyi-Kötü Dokunuş
 • Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi Verirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
 • Örnek Video ve Kitap Önerileri

Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi Ders Kaynakları Nelerdir?

Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi ders içerikleri, cinsel istismar vakaları konusunda deneyimli ve uzman bir psikolog ile hazırlanan ders videolarından oluşmaktadır. Bu eğitim materyalleri, önceden kaydedilerek YTÜ SEM’in çevrim içi platformuna yüklenmektedir. Katılımcılar, bu ders videolarına öğrenci paneli aracılığıyla erişim sağlamaktadır.

Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi Sonunda Alınan Sertifika Ne İşe Yarar?

Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi'nin ardından alınan sertifika, katılımcıların çocuklara mahremiyet eğitimi verme konusunda edindiği bilgi düzeyini gösterir. Özellikle öğretmenler, sosyal çalışmacılar, psikologlar gibi çocuklarla sıkça iletişim kuran meslek grupları için Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi almış olmak, kariyerlerini olumlu yönde etkileyebilir. Bu sertifikaya sahip olan profesyoneller, iş başvurularında öne çıkma avantajına sahip olabilirler.

Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi Sonunda Sertifika Ücreti Var mı?

Evet, Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi sonunda öğrencilerden sertifika için ücret talep edilmektedir. Sertifikadan ücret talep edilme nedeni ise belgenin hazırlanması için gerekli olan operasyonel işlemler ile ilgilidir.

Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi Sonunda Uygulanan Sertifika Sınavı Nedir?

Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi'nde alınan sertifika sınavı, eğitim sürecinin çevrim içi ortamda yürütülmesi gibi online olarak gerçekleşmektedir. Bu eğitimi tamamlayan katılımcılar, sertifika sınavını başarıyla geçmeleri durumunda üniversite onaylı sertifika elde etmektedir.

Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi bitiminde alınan sertifika, üniversite onaylı bir belgedir. e-Devlet’te görüntülenebilir nitelikte olan bu belgenin e-Devlet sistemi üzerinde görüntülenmeye başlama süresi ortalama 3 iş günüdür. Bu süreç, sertifikanın hazırlanmasıyla ilgili operasyonel süreçlerden kaynaklanmaktadır.

Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi Sonunda Sertifika Sınavı Nasıl Yapılır?

Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi'nin sonunda yapılan sertifika sınavı, katılımcının eğitim sürecinde edindiği bilgi düzeyini ölçmek amacıyla kullanılan bir değerlendirme yöntemidir. Sertifika alabilmek için katılımcının sınava girmesi gerekmektedir. Sınavdaki sorular, katılımcının bilgi seviyesini objektif bir şekilde ölçmeye yönelik olarak hazırlanmıştır. Derslere ilgiyle katılan ve süreci başarıyla tamamlayan katılımcılar, sertifika sınavında başarı elde etmektedir.

Yıldız SEM'de ücretsiz eğitimler bulunmaktadır ancak eğitimlerin tamamı ücretsiz değildir. Ücretsiz eğitimler için sitemizde ilgili kategoriyi ziyaret edebilirsiniz.
Yıldız SEM'de sağlık, psikoloji, işletme, hukuk, insan kaynakları gibi birçok farklı kategoride eğitim düzenlenmektedir. Eğitimlerin tamamına sertifika programları sayfasından ulaşabilir ve ihtiyacınız olan eğitime kayıt yaptırabilirsiniz.
Yıldız SEM'deki eğitimlerin bir kısmı önceden çekilmiş video dersler, bir kısmı ise canlı ders şeklinde düzenlenmektedir. Eğitimlerin açıklama kısmını inceleyerek derslerin hangi modele göre düzenlendiğini öğrenebilirsiniz.
Eğitim bitiminde aldığınız sertifikayı e-Devlet üzerinden sorgulamak için e-Devlet sistemine giriş yapmalısınız, ardından arama çubuğuna "Yıldız Teknik Üniversitesi" yazmalısınız. Aşağıda çıkan "Sertifika Sorgulama (Yıldız Teknik Üniversitesi)" kısmına tıklayarak sertifikanızın hazırlanıp hazırlanmadığını öğrenebilirsiniz.
Aldığınız sertifikanın e-Devlet'e yansıması, ortalama 25 iş günü sürmektedir. Kimi zaman bu süre daha kısa olmaktadır, dönemsel yoğunluğa göre süre değişebilmektedir. 25 iş günü içerisinde sertifikanızın e-Devlet'te görüntülenememesi durumunda YTÜ SEM ile iletişime geçebilirsiniz.
Evet, sertifikalar ücretlidir ve bütün eğitimlerimizde öğrencilerimizden sertifika ücreti talep edilmektedir.

Eğitim sonunda öğrencilerimize verilen sertifika, hem basılı olarak hem de e-Devlet sisteminde dijital olarak sunulmaktadır. Öğrencilerimiz fiziki sertifikalarını elden teslim almaktadır ancak adresine teslim edilmesini de talep edebilir. 

Öğrencilerimiz fiziki sertifikaların belirttiği adrese teslim edilmesini talep ettiğinde kargo ücretini ödemek durumundadır.
Eğitim sonunda aldığınız sertifika, derslerde öğrendiğiniz bilgileri kanıtlamanızı sağlamaktadır. Eğitim boyunca öğrendiğiniz bilgileri, üniversite onaylı sertifika alarak belgelendirebilirsiniz. Bu sayede öz geçmişinizi güçlendirmiş ve iş başvurularında bir adım önde olma fırsatı yakalamış olursunuz. Ayrıca meslek edinmeye yönelik eğitimlerin sonunda aldığınız sertifika ile iş bulma imkanına da sahip olabilirsiniz.
Online olarak düzenlenen eğitimlerimize dünyanın her yerinden katılım sağlamak mümkündür.
Eğitim sonunda sertifika almak zorunlu değildir ancak öğrendiğiniz bilgileri kanıtlamak ve CV'nizi güçlendirmek açısından sertifika almak oldukça önemlidir. Her eğitimin sonunda katılımcılara sertifika verilmektedir.
Eğitim ve sınav aşamasını başarı ile bitiren öğrenciler, sertifika almak için "sertifika talep et" butonuna tıklamalıdır. Bu ekran üzerinden öğrenciler belgelerinin oluşturulması için üniversitemize istek gönderebilmektedir.

Sınav formatı, eğitime bağlı olarak değişmektedir. Eğitim hangi formatta düzenlendiyse sınav da buna uygun olarak gerçekleştirilmektedir.

Evet, bazı sertifika programlarında sınava tekrar girmek mümkündür ancak sınavda başarısız olanlar için devam zorunluluğu şartı tamamlandığı takdirde katılım sertifikası düzenlenmektedir.
Evet, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı bulunmayan kişiler de sertifika alma hakkına sahiptir. Fakat Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilerin TC kimlik numarası olmadığı için sertifikaları e-Devlet sistemine işlenmemektedir. Bu kişiler, kendi vatandaşlık numaralarını kullanarak sertifikalarını talep edebilmektedir.
Video eğitim şeklinde düzenlenen eğitimlere istediğiniz zaman ve bulunduğunuz şehir, ülke vs. fark etmeksizin katılım sağlayabilirsiniz. Canlı ders şeklindeki eğitimlerin başlama ve bitme süresi önceden belli olduğu için bu süre zarfı içerisinde derslere katılmanız gerekmektedir. Ancak canlı eğitimlerde de yine bulunduğunuz mekan fark etmemektedir. Örgün olarak düzenlediğimiz eğitimlerde ise belirlenen tarihte ve mekanda eğitime katılmanız beklenmektedir.
Eğitim programlarını başarı ile tamamladığınız takdirde sertifikanızı istediğiniz vakit talep edebilirsiniz.
Evet, aldığınız eğitimi istediğiniz kadar izleme imkanınız bulunmaktadır. Eğitim içeriklerine ömür boyu erişim sağlayabilirsiniz.
Boğaziçi Enstitüsüchecked-mark

Boğaziçi Enstitüsü

Bilgiyi Güce Dönüştüren Eğitim Platformu

Türkiye'de online eğitimin lider platformu Boğaziçi Enstitüsü, nitelikli eğitimi tabana yaymak amacıyla düzenlediği eğitimlerle bireylerin ve kurumların potansiyelini en üst seviyeye çıkarmasına destek olmaktadır.

Pelinsu Naçar

Psikolog / Aile Danışmanı

İlgili Eğitimler

course
Dikkat ve Algı Testleri Uygulayıcı Eğitimi
İleri Seviye
(0)
₺2.280,00
Online Eğitim
course
Çocuk Gelişimi Kursu
Orta Seviye
(0)
₺2.280,00
Online Eğitim
course
Montessori Eğitimi
İleri Seviye
(0)
₺3.500,00
Online Eğitim
course
Çocuk Değerlendirme Testleri Eğitimi
İleri Seviye
(0)
₺3.960,00
Online Eğitim
course
Çocuk Resimleri Analizi Eğitimi
İleri Seviye
(0)
₺2.760,00
Online Eğitim
course
Oyun Terapisi Eğitimi
İleri Seviye
(0)
₺2.760,00
Online Eğitim
0,00₺
Sepete Ekle
Sepete Git
Kursa Devam Et