Üstün Zekâlılar ve Üstün Yetenekliler Eğitici Eğitimi

 • Kapsamlı Eğitim
 • Alanında Profesyonel Akademisyenler
 • Yıldız Teknik Üniversitesi Sertifikası
Kurs Fiyatı
2.500,00₺
Ön Başvuru Yap
Sepete Git
Kursa Devam Et
Kurs Detayları
Üstün Zekâlılar ve Üstün Yetenekliler Eğitici Eğitimi
Örgün Eğitim Programı
Kalan Kontenjan
Eğitim Detayları
 • Eğitim Tarihi : 24 Haziran 2024
 • Eğitim Bitiş Tarihi : 22 Temmuz 2024
 • Ders Yeri : Uzaktan Eğitim
 • Eğitim Süresi : 4 Hafta

  ÖNEMLİ! Bu eğitim uzaktan öğretim yöntem ve teknikleri kullanılarak, Öğrenme Yönetim Sistemi (ÖYS/LMS) alt yapısı içerisinde internet tabanlı olarak gerçekleştirilecektir. 

  Tel: 0212 383 31 45 - E-posta: sem@yildiz.edu.tr

  Genel Açıklama

  Üstün zekâlı ve üstün yetenekli bireylerin eğitimi gün geçtikçe önem ve ciddiyeti artmaktadır. Üstün yetenekli bireylerin, çocukların var olan üstün özelliklerini yani mevcut potansiyellerini tespit etmek, ortaya çıkarmak ve geliştirmek de tüm insanlık ve ülkemiz adına büyük bir hizmet olacaktır. Bu noktada çalışma yapan tüm eğitimciler ve üstün yetenekli çocuklara sahip ailelerin bu konuda farkındalık oluşturulması ve eğitim desteğinin sağlanması da fevkalade önem arz etmektedir. Yıldız Teknik Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi olarak açtığımız “Üstün Zekâlılar ve Üstün Yetenekliler Eğitici Eğitimi Sertifika Programı” ile ülkemizin söz konusu alanda eğitim açığının kapanmasına katkı sağlamaya çalışmaktayız.

  Bu programdan tüm öğretmen ve öğretmen adayı alana ilgi duyan her kişinin yararlanabileceği gibi çocuklarının eğitiminde daha bilinçli hareket etmek isteyen anne ve babalar da eğitime katılabilir.  

  Başarılı olan kursiyerlere "ÜSTÜN ZEKÂLILAR VE ÜSTÜN YETENEKLİLER EĞİTİCİ EĞİTİMİ" SERTİFİKASI  verilecektir.

  Eğitim faaliyetleri uzaktan öğretim yöntem ve teknikleri kullanılarak, Öğrenme Yönetim Sistemi (ÖYS/LMS) alt yapısı içerisinde internet tabanlı olarak gerçekleştirilecektir.

  Eğitim dökümanları; videolardan oluşmaktadır. Ayrıca kurs başında giriş dersi ve kurs sonunda durum değerlendirmesi şeklinde 120 dakika internet üzerinden sanal sınıf aracılığı ile hoca ve öğrencinin birarada olacağı 2 ders yapılacaktır.

  Sanal sınıf dersleri eğitimin ilk ve son haftasında, belirlenen günlerde saat 19:00'dan sonra yapılacaktır. Tamamlanan sanal sınıf dersleri sonradan izleyebileceğiniz şekilde Öğrenme Yönetim Sistemine video olarak yüklenecektir.

  Eğitim içeriği, örgün (yüz yüze) kurslarda verilen 20 saatlik eğitime denk gelmektedir.

  Eğitim İçeriği

  1. Hafta

  60 dk Sanal Sınıf

  Üstün Yetenek ve Üstün Zekâ ile ilgili Kavram ve Tanımlar

  Üstün Zekâ kuramları

  Üstün Zekâlılarla ilgili kurum ve kuruluşlar

  Üstün yeteneklilere yönelik çalışmalar Ülkemizdeki uygulamalar

  Üstün zekâlılarla ilgili Akademik Kaynaklar (Tezler, Kitaplar ve seçme makaleler)

  2. Hafta

  Öğrenci Psikolojisi

  Çoklu zekâ kuramı

  Düşünce Becerileri

  Üstün Zekâlıların Özellikleri

  Üstün zekâlıların eğitimsel sorunları

  Üstün Zekâlıların Yasal Durum

  3. Hafta

  Çocuk psikolojisi

  İki Kere Farklı Çocuklar

  Bireyi tanıma teknikleri

  Üstün Zekâlıların Tanılanması: Yetenek Testleri, Zekâ Testleri

  Ülkemizde kullanılan ölçek ve değerlendirme araçları

  Üstün Zekâlılar İle İlgili Eğitim Programları

  Müfredat Zenginleştirme ve Materyal tasarımı

  4. Hafta

  60 dk Sanal Sınıf

  Üstün Yeteneklilerin Eğitiminde Stratejiler

  Zihin haritaları

  Hafıza teknikleri

  Üretkenlik etkinlikleri

  Üstün Zekâlılar İçin Akıl-Zekâ Oyunları

  Üstün Zekâlılar için STEM

  Yetenek geliştirmede ailenin rolü

  Aile Eğitimi ve Ailelere rehberlik

  Üstün Zekâlılarda Sanat Eğitimi

  Uzaktan Eğitim Nedir?

  Uzaktan eğitim en temel anlamıyla, iletişim araçlarını kullanılarak zaman ve mekandan bağımsız olarak bireylerin eğitim almalarını sağlamaktır. Artan yoğun iş temposu, erkenden hayata atılma telaşı, geçim sıkıntısı, maddi zorluklar, seyahat engeli gibi nedenlerle eğitimlerine ve kişisel gelişimlerine yeterince zaman ayıramayan bireyler için alternatif bir eğitim yöntemi olmuştur.

  Yaşadıkları yerlerde eğitim olanakları kısıtlı olanların, eğitim kurumlarına ulaşma engeli olanların, mesai saatleri dışında alacakları eğitime uygun kurs bulamayan çalışan kişilerin, kişisel gelişimine zaman, mekan veya ulaşım zorluğundan dolayı vakit ayıramayan bireylerin, yada bunların dışında uzaktan eğitimi bir eğitim yöntemi olarak tercih eden kişilerin istedikleri eğitimi almalarına uzaktan eğitim kursları ile imkan sunmaktayız.

  Uzaktan eğitim kurslarında eğitim materyallerine 7/24 erişilebilir ve istenildiği sayıda tekrar edilebilir. Bu yönüyle kursa katılan her bir kursiyer kendi hızında öğrenme imkanı bulmaktadır. Tartışma formları ve sanal sınıf aktiviteleri aracılığı ile eğitmenlerle ve diğer kursiyerlerle sürekli iletişim halinde olunacağı için kursiyerin kendini eğitimde yalnız hissetmesi gibi bir durum oluşmamaktadır.

  Uzaktan eğitim, dünyanın her yerinde eğitim anlayışı ile bireylerin yaşam boyu eğitim sürecine büyük kolaylıklar ve olanaklar sağlamaktadır. Küreselleşen dünya içerisinde mesleki ve kişisel gelişiminizi sürekli güncel tutmak istiyorsanız uzaktan eğitim olanaklarından faydalanmamak gibi bir lüks içerisine giremeyiz. İşte bu andan itibaren Yıldız Teknik Üniversitesinde Uzaktan Eğitim platformu bilgi ve iletişim teknolojileri anlamında geniş eğitim olanaklarını siz kıymetli bireylere sunmaktadır.

  Eğitim Materyalleri Nelerdir?

  Uzaktan eğitim kurslarına katıldığınızda, internet üzerinden uzaktan eğitim sistemi ile eğitim materyallerine ulaşabileceğiniz adınıza tanımlanmış kullanıcı adı/şifre oluşturulur ve e-posta hesabınıza gönderilir.

  Uzaktan eğitim sistemine kullanıcı adı/şifre ile giriş yapıldığında katıldığınız kursa ait ders listesi ve her dersin altında; haftalık olarak uygulamanız tavsiye edilen izlence tablosu, eğitimin temelini oluşturan ders videoları, yazılı kaynaklar (pdf, doc, ppt), tartışma formu, sanal sınıf oturumları, alıştırma soruları yada sınavlar ve ödev içerikleri yer alır.

  İzlence tablosunda, her bir hafta için izlenmesi istenen video başlıkları, yapılması istenen ödevler ve sanal sınıf oturumlarının tarih/saat bilgisi yer alır.

  Sanal sınıf oturumlarında, eğitmen ve kursiyerler aynı anda canlı olarak ders işleme imkanı bulurlar. Sanal sınıfta; eğitmenin ses ve kamera görüntüsü, anlık mesajlaşma bölümü ve paylaşılan sunu yada ekran paylaşımı tek bir ekranda yer alır. Eğitmen kursiyerlere söz hakkı verdiğinde ekrana kursiyerin kamera görüntüsü veya sadece sesi dahil olur. Bu sayede kursiyer kabul etmesi halinde derse sesli ve görüntülü olarak katılabilir.

  Sanal sınıf oturum saatleri hafta içi mesai saatleri dışında veya hafta sonu olacak şekilde belirlenir. Sanal sınıf oturumu tamamlandıktan sonra ders boyunca yapılan bütün paylaşımlar, uzaktan eğitim sisteminde video olarak yer alır. Böylece herhangi bir sebepten dolayı sanal sınıf oturumuna katılamayan kursiyerler bu videoyu izleyerek eğitimini aksatmadan devam ettirme fırsatını bulmuş olurlar.

  Tartışma formları, özellikle videolu derslerde anlaşılmayan konuların gündeme getirileceği ve cevap alınacağı bölüm konumundadır. Yine eğitmenin tavsiyeleri, ödevler hakkındaki açıklamaları bu bölümde yer alır.

  Nasıl Kayıt Olurum?

  Uzaktan eğitim kursuna katılmak isteyenler, aşağıda belirtilen belgeleri e-posta ile belirtilen adrese ulaştırarak kayıt yaptırabilirler. Son kayıt zamanı eğitimin başlangıcından 1 gün öncesine kadardır.

  Kayıt için gerekli belgeler;

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Ödeme dekontunun kopyası (Havale veya EFT çıktısı da olabilir.)
  • Çıktısı alınıp, eksiksiz doldurulmuş başvuru formu (Ön kayıt aşamasından sonra form size iletilecektir)
  • İndirim koşullarını sağlayanlar için, e-devletten alınacak belge.

  İndirim Koşulları

  • YTÜ Öğrencilerine kurs ücreti üzerinden %10 indirim uygulanır. İndirimden yararlanmak için kayıt evrakları arasında E-Devlet üzerinden alınmış öğrenci belgesini göndermeniz gerekmektedir.
  • Gaziler ile şehit ve gazilerin 1. derece yakınlarına kurs ücreti üzerinden %10 indirim uygulanır. İndirimden yararlanmak için kayıt evrakları arasında E-Devlet üzerinden alınmış Şehit Yakını, Gazi ve Gazi Yakını belgesini göndermeniz gerekmektedir.

  *Dekontun açıklama kısmına "Online ÜSTÜN ZEKA Kursu, Kursiyerin Adı Soyadı ve T.C. Kimlik Numarası" yazmayı/yazdırmayı unutmayınız. Eksik açıklama ile yapacağınız ödemeler kayıt işlemlerinizin gecikmesine sebep olabilir.

  Belgeleri Ulaştırma Şekli

  Belgelerinizi aşağıdaki adrese e-posta ile gönderebilirsiniz.

  • sem@yildiz.edu.tr
  • Ayrıca,0212 383 31 45 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

  Eğitmen : Prof.Dr. Şahin ORUÇ

  Bu kursu öğrenciler nasıl değerlendirdi?

  0.00

  (Toplam 0 Değerlendirme)

  0%
  0%
  0%
  0%
  0%

  Eğitim Süreci Nasıl İşliyor?

  Eğitim süreci hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

  Sizin için uygun eğitim programını seçtikten sonra eğitime başvur butonu ile gerekli bilgileri doldurarak ön başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
  Üniversitemiz tarafından verilen eğitim için uygunluğunuz SEM tarafından onaylandıktan sonra ödeme işlemini tamamlayarak eğitim başlangıç tarihine kadar gerekli evrakları hazırlamanız gerekmektedir.(Bu evrakların listesi size eğitim danışmanınız tarafından iletilecektir.)
  Eğitimi başarıyla tamamladıktan sonra eğitim başarınıza göre katılım belgesi veya sertifikanız SEM tarafından hazırlanarak sizlere bilgi verilecektir.
  Yıldız Teknik Üniversitesichecked-mark

  Yıldız Teknik Üniversitesi

  Bilimi, Üretimi ve Girişimciliği Destekleyen Eğitim Ekosistemi

  Yıldız Teknik Üniversitesi’nin hedefi ulusal alanda öncü, uluslararası alanda rekabetçi, ülke kalkınmasına katkı sağlayarak öncelikle ülkemiz olmak üzere dünyadaki problemlerin çözümünde etkin rol oynayan, yenilikçi ve proaktif yeni nesil dijital çağa uygun donanım ve yetkinliklere sahip, etik değerleri gözeten, öğrenci odaklı bir üniversite olmaktır.

  Bu Eğitimi Kurumsal Olarak Talep Et


  Yıldız Teknik Üniversitesi - SEM, geliştirdiği özgün yaklaşım ile firmanızın eğitim ihtiyaçlarının tespiti ve analizinden başlayan tam kapsamlı bir danışmanlık hizmeti sunar. Eğitim beklentileriniz ve kurum ihtiyaçlarınız ile ilgili detaylı analizleri gerçekleştirir. Şirketiniz için en doğru eğitim tasarısını kurgulamaya başlar. Sağladığı örgün ve online kurumsal eğitim hizmeti ile eğitmen-firma ilişkisini profesyonel çerçevede yürütür ve en uygun eğitim çözümünün sağlanması için yüksek kalitede hizmet verir.

  2.500,00₺
  Ön Başvuru Yap
  Sepete Git
  Kursa Devam Et